Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch


História

Kremnický región sa pýši atraktívnou turistickou novinkou. V Kremnických vrchoch na Skalke v podcelku Flochovský chrbát sa mesto Kremnica rozhodlo vybudovať zaistenú cestu Komín. S myšlienkou projektu via ferrata Komín prišiel kremnický poslanec a dlhoročný člen Horskej služby Kremnické vrchy Ivana Petráš. Mesto sa podujalo myšlienku pretvoriť na skutočnosť a iniciovalo vybavenie nutných dokladov a projektu potrebných k vybudovaniu via ferraty . Samotný projekt zrealizovali v roku 2017 Pavol Rajčan a Tomáš Hulin. Slávnostné otvorenie via ferraty Komín na Skalke v Kremnických vrchoch bolo dňa 28.10.2017, pričom vybudovali aj najťažšiu ferratu na Slovensku.

V roku 2019 boli na skalke vybudované ďalšie atraktívne ferratové prvky, ktoré dotvárajú túto ferratovú oblasť a dávajú jej primát jedinečnosti.

Sprístupnený bol najdlhší visutý via ferratový most na Slovensku, ktorý je dlhý 80 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom. Tento lanový most je skutočne unikátny, keďže sa jedná o najdlhší lanový most v strednej Európe. Z hľadiska bezpečnosti je most určený len pre pohyb max štyroch osôb naraz a pri nepriaznivom počasí je vstup na neho zakázaný. Nezabúdajte však na správne istiace prvky ako lezecký sedák a tlmič pádov.

Lanová sieť je realizovaná na mieste, kde sa vystupuje z mosta. Je vertikálna a padá do hĺbky 37 metrov. Je tiež jediná svojho druhu na Slovensku. Sieť z oceľových lán je určená pre maximálne dve osoby a potrebná je ferratová výbava. Jej náročnosť je D. Ďalšou atrakciou je vyhliadka „Titanic“, ktorá svoj názov získala vďaka tvaru lodnej provy.

Súčasnosť

Všetky novovzniknuté via ferraty sú jednosmerné.

Jánošíková diera - náročnosť podľa Schallovej stupnice je A/B, dĺžka je 30 m a prevýšenie 5 m. Množstvo kramlí na stúpanie a jej malá dĺžka a prevýšenie sú stvorené pre vyskúšanie si ferratovej výstroje a pre deti.

Zostupovka – náročnosť A/B, prevýšenie 70 m, dĺžka 150m,. Používa sa na zostup pod ferraty, je tu aj lanový most.

Trubačova veža - ľahká B. Začiatok má spoločný s Komínom. Po chvíli trasa vedie doprava na vežu s krížom. Pred záverom je lanový most.

Komín - stredne ťažká ferrata C. Má viacero variant ako napr. 8 m dlhá vetva: Kominárska. Celkové prevýšenie je 85 m a dĺžka 110 m.

Výzva - zatiaľ najťažšia ferrata na Slovensku s obťažnosťou E. Extrémne ťažká ferrata s prevýšením 60 m a dĺžkou 70 m. Previsnutá je 4 m. Je určená len pre skúsených ferratistov.

Pokyny

1.Predpísanou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set (prilba, sedák a tlmič pádov) a rukavice. Na Výzvu odporúčame aj prsný úväz.

2. Ferrata je prístupná od 1. júna do 30. novembra a je jednosmerná výhradne v smere zdola nahor. Podrobnosti o trase, výbave, zaujímavostiach, si môžete pozrieť na informačných tabuliach.

3. Odporúčame poistenie na hory, pre prípad zásahu horskej záchrannej služby.

4. Parkovanie je možné bezplatne na parkovisku priamo Skalke.

5. Nikdy nechoďte na ferraty počas dažďa a búrky.

Ako sa tam dostať

Nástup na Ferratu je možný z viacerých smerov, najrýchlejší a najjednoduchší prístup je priamo z parkoviska pri Relax centre na Skalke. Od tohto miesta sa vyberieme hore asfaltovou cestou, neskôr odbočíme vľavo na lesnú cestu. Prejdeme popod lanovkový vlek a dostaneme sa na Peknú vyhliadku, ktorou prechádza červená hrebeňová značka. Z Peknej vyhliadky pokračujeme po červenej značke smerom na Gorgelyho tunel. Asi po 200m metroch vás privíta veľká informačná tabuľa, ktorá vás navedie na trasu určenú výhradne k zostupu pod via ferratu. Už aj pri zostupe je potrebné použiť predpísanú ferratovú výstroj (prilba, sedací alebo celotelový uvez, tlmič pádu) zostupuje sa strmým žľabom pravým okrajom skalnej steny po kovových stupoch, pričom sa priisťujeme na natiahnuté oceľové lano. V spodnej časti žľabu sa traverzuje za pomoci lanového mostíka na druhú stranu pod skalnú stenu a asi po 30m sa dostaneme na miesto kde začínajú jednotlivé výstupové varianty zaistenej via ferratovej cesty. Výstup ferratou je výhradne v smere zdola nahor. Jednotlivé varianty via ferratových ciest sú označené názvom a náročnosťou.


Mapa

Video

Rady na záver

Via ferrata Komín na Skalke má pomerne iný charakter ako predošlé ferraty na Slovensku, pohybujeme sa tu v skalnej stene s prevýšením 80 výškových metrov a jednotlivé trasy vedú značne exponovaným terénom. Použitie ferratového setu je tu preto nevyhnutnosť. Pri “Výzve“ - momentálne najťažšia ferratová cesta na Slovensku, ktorá je určená pre skúsených lezcov a ktorú sa určite neoplatí podceňovať, odporúčame menej skúseným vyznávačom zaistených ferratových ciest využiť služby horských sprievodcov, ktorí vás bezpečne dostanú ferratou nahor. V zimnom období odporúčame použiť aj mačky a čakan.

Takisto v prípade, že chcete ísť na ferratu Vy alebo chcete zobrať Vaše deti a nemáte s tým skúsenosti, obráťte sa na horských sprievodcov www.outdoortour.sk.