Ferrata HZS Martinské Hole


História

Veľká dolina v Lučanskej Malej Fatre má bohatú históriu. V minulom storočí tadiaľ viedol jediný turistický chodník na Martinské hole, ktorý sa po vybudovaní prvej cesty na Martinské hole prestal používať. Počas SNP v tejto oblasti pôsobili skupiny partizánov pod vedením Viliama Žingora. Taktiež tu prebiehala ťažba nerastov, po ktorej tu dodnes nájdeme rôzne artefakty, ako napr. štôlne, banské vozíky, drvič nerastov, koľajnice a pod.

Ferrata HZS na Martinské hole bola pre verejnosť oficiálne otvorená 21. júna 2014. Na výstavbe ferraty sa podieľali členovia Skialp klubu Kriváň, príslušníci oblastného strediska HZS Veľká Fatra a ich kamaráti.

Každoročne sa na ferrate vykonáva údržba, hlavne po zime. Vymieňajú sa niektoré kotvenia a stupačky. V prípade potreby sa opravujú mostíky a niektoré úseky na chodníku. V roku 2017 boli na ferrate vybudované 2 lanové mosty s dĺžkou 11 a 12 metrov.

Samotná ferrata bola vybudovaná ešte v roku 2013 a v roku 2014 bol dobudovaný prístupový chodník zo Strání, ktorý slúži aj ako náučný chodník

Súčasnosť

Podľa Schallovej stupnice dosahuje táto ferrata obtiažnosť C – stredne ťažká a nie je vhodná pre deti do 10 rokov. Celkovo je na ferrate 590 metrov oceľových lán, 190 lanových kotiev, 100 kovových stupačiek, 1 rebrík a 2 lanové mosty.

Ferrata HZS začína na Stráňach 500 m n.m., pri poslednej zastávke MHD. Trasa je vyznačená v teréne červeným turistickým značením. Prevýšenie je 770 m a vzdialenosť 4,8 km. Čas výstupu je približne 3 hod. Celý chodník môžeme rozdeliť na dve časti. Spodná časť, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m n.m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený. Horná časť je samotná Ferrata HZS, ktorá sa používa len na výstup. Začína pri 4. informačnom paneli pokračuje popri Pivovarskom potoku pod vodopády, kde sa rozdvojuje. Rovno pokračuje ľahší varint B a v pravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe. Ďalej sa pokračuje na Bazovú 1250 m n.m. kde sa chodník napojí na modrú TZT, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený.

V prípade vážneho úrazu, uviaznutia, alebo akýchkoľvek zdravotných problémov sa treba obrátiť na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18 300. Niektoré úseky ferraty sú označené okrúhlymi SOS pointami s číslom, čo v prípade úrazu výrazne uľahčí lokalizáciu postihnutých.

Pokyny

1. Odporúčanou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set (prilba, sedák a tlmič pádov).

2. Ferrata je prístupná v období 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla. Ferrata je jednosmerná výhradne v smere zdola nahor. Podrobnosti o trase, výbave, zaujímavostiach, včítane prevádzkového poriadku si môžete pozrieť na nasledujúcich obrázkoch.

3. Odporúčame poistenie na hory, pre prípad zásahu horskej služby.

4. Parkovanie je možné na parkovisku pod poslednou zástavkou MHD Martin – Stráne alebo o 150 m vyššie je veľké parkovisko aj pre autobusy.

5. Nikdy nechoďte na ferraty počas dažďa a búrky.

Ako sa tam dostať

Ferrata HZS začína na Stráňach 500 m n.m., pri poslednej zastávke MHD. Trasa je vyznačená v teréne červeným turistickým značením, vedie popri penzióne Ferrata, odkiaľ nás už chodník vedie priamo popri potoku až k 4. informačnému panelu. Tu odporúčame obliecť si ferratovú výstroj a pokračovať k prvým lanám.

Mapa

Video

Rady na záver

V prípade pekného počasia treba rátať s tým, že v kaňone je mokro a navyše viaceré úseky treba prechádzať po vode, čomu treba prispôsobiť hlavne vašu obuv. V zimnom období odporúčame aj mačky a čakan. V prípade búrky, alebo dlhotrvajúcejších dažďov treba rátať s vysokou vodnou hladinou a plánovaný prechod roklinou radšej odložiť.

V prípade, že chcete ísť na ferratu Vy alebo chcete zobrať Vaše deti a nemáte s tým skúsenosti, obráťte sa na horských sprievodcov: www.outdoortour.sk.